Głową w mur – jak skutecznie rzucić palenie

Budzisz się, zaparzasz mocną kawę i na śniadanie palisz papierosa albo dwa? Każdego dnia powtarzasz sobie, że to już ostatni, że zamiast superlighta zjesz w końcu miskę owsianki z borówkami? Hasło „od jutra” przedłuża się już o kolejny rok? To bardzo niedobrze. Niemniej, rzeczywiście istnieją sposoby na efektywne rzucenie palenia.
Nałogowi palacze umieją odkryć setki wymówek, nie zauważają negatywnych skutków palenia papierosów albo idealnie udają, że wszystko jest w porządku, poza tym perfekcyjnie sprawiają złudzenie, że panują nad sytuacją.

Niestety, zawarta w każdym papierosie nikotyna (od 15-20mg) silnie uzależnia. W trakcie palenia do krwi przenika ok. 1mg substancji psychoaktywnej. Nikotyna jest alkaloidem, którego odznacza cierpkość zapachu oraz drażniący smak. Palenie tytoniu jest najpopularniejszą formą przyjmowania substancji, jednak wciąż w wielu państwach Wschodu żuje się tytoń lub wciągany jest do nosa w formie tabaki.

Kampanie antynikotynowe, wzrost cen papierosów czy zakazy palenia w miejscach publicznych to wyłącznie niektóre z przykładów walki z nałogiem. Tego typu funkcjonowania nie są w stanie całkiem zwalczyć kłopotu, którego eskalacja postępuje i tylko prywatne podejście człowieka uzależnionego jest w stanie coś wyedytować.

Pocieszające jest to, że już po tygodniu od niepalenia, organizm kompletnie oczyszcza się z nikotyny, a po miesiącu zauważyć można poprawę procesu oddychania. Po 3-4 miesiącach normalizują się funkcje życiowe, odzyskujemy kondycję i… oszczędzamy!

Od czego zacząć?

Przede wszystkim zdecyduj. Wyznacz dzień, w którym zaczniesz stopniową detoksykację organizmu i konsekwentnie trzymaj się swojego planu. Tylko upór i wytrwałość przyniosą oczekiwane efekty.

Wprowadź do indywidualnej diety świeże warzywa, owoce i towary nabiałowe. Zacznij żyć aktywnie, spróbuj odkryć dla siebie sportową alternatywę, która oczywiście przyniesie multum satysfakcji tym bardziej, kiedy zaczniesz zauważać pozytywne rezultaty treningów.

System nagród, którymi możesz wspierać wychodzenie z nałogu jest także świetnym wariantem motywacyjnym. Rynek obfituje również w preparaty i leki bez recepty, które efektywnie pomogą pozbyć się palącego (dosłownie!) dylematu.

Unikaj pokus, bądź dobrej myśli i pamiętaj, że rzucając palenie zmodyfikujesz swoje życie na lepsze.

Umowa stoi? Kiedy żegnasz się z ostatnim papierosem? W tej chwili? Wspaniale.