Myśli nieuczesane, czyli o sporządzaniu notatek

Ludzki umysł dzień w dzień jest zasypywany mniej albo bardziej przydatnymi informacjami. Nieważne, jak bardzo będziemy się starać – wszystkiego nie zapamiętamy. Niektóre myśli są natomiast na tyle istotne, że powinniśmy zachować je w pamięci. Co zrobić, żeby nie stracić bardzo poważnych wiadomości czy pubudzających ciekawość pomysłów?

W tym celu warto wyrobić sobie nawyk sporządzania notatek. Ta idea jest bardzo prosta – chodzi wyłącznie o odruch zapisywania tego, co właśnie przyszło nam do głowy. Atrakcyjne pomysłu mogą pojawić się w każdej chwili i przenigdy nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne.
Z takiej bazy pomysłów skorzystają przede wszystkim ludzie, którzy w pracy lub życiu prywatnym muszą wykazać się kreatywnością. żeby ją wytworzyć, wystarczy zapisywać wszystkie spostrzeżenia, idee, luźne myśli przelatujące poprzez głowę. Później ma możliwość się okazać, że w naszym notatniku znajduje się inspiracja do projektu zawodowego czy kolejnegcard-1137690_1280o artykułu. Zapiski będą niezastąpione także w innych kwestiach, np pomogą wyselekcjonować prezenty dla rodziny. Przenigdy nie wiemy, co ma możliwość okazać się warte użycia – najlepiej zatem notować wszystko.

Nasza pamięć bywa zawodna. O niektórych informacjach nie pamiętamy już nawet wiele godzin po ich otrzymaniu. W utrzymaniu koncepcji na dłużej pomoże w chwili obecnej zapisywanie. Badania wykazały, że sporządzając notatki ręcznie wspomagamy proces zapamiętywania. Teraz dlatego studentom zaleca się, aby podczas nauki nie używali laptopów, tylko osobistych, odręcznych zapisków.

Istotne jest to, żeby wszelkie notatki posiadać w jednym miejscu. Dla tradycjonalistów najlepszym wyjściem będzie elegancki notes skórzany czy gruby zeszyt. Nie w każdym momencie natomiast posiadamy sposobność noszenia przy sobie takiego notatnika. W takim przypadku warto wykorzystać rozwiązania techniczne. Użytkownicy smartfonów bez dylematu poszukają aplikację, która będzie odpowiadała im potrzebom. Ma to dodatkowe dochody gotówki, ponieważ spora większość aplikacji umożliwia segregowanie notatek tematycznie, dzięki czemu zyskamy całkiem szybki dostęp do koncepcji z danej kategorii.

Notowanie pomoże też oczyścić nasz umysł. Jeżeli już odczuwamy tzw. gonitwę koncepcji lub nie możemy się na czymś skupić, warto usiąść na chwilę nad kartką papieru i zapisać wszystko, co przychodzi nam do głowy. Po kilku minutach zauważymy, że informacje znajdujące się w tej chwili w naszym mózgu były przesiane. Pomoże nam to w uspokojeniu się i koncentracji.

Podobne działanie notatek zaobserwować można w sytuacji sporządzania listy spraw, które musimy załatwić. Dzięki notowaniu nie tylko o żadnej nie zapomnimy, niemniej jednak także uporządkujemy je i zaplanujemy ich wykonanie. Może to również działać motywująco, kiedy skreślając kolejne zakończone zadania uświadomimy sobie nasz postęp.

Notowanie nieposkładanych myśli znajdujących się w naszych umysłach ma nieomalże same zalety. Nie zajmuje dużo czasu, pomaga uporządkować dane, wytwarza bazę koncepcji i utrwala ważne wiadomości. Zostaje nam zatem jedynie zakupić odpowiedni notatnik albo ściągnąć aplikację na telefon – i po prostu zacząć notować. Kto wie, kiedy ten nawyk okaże się wartościowy?